Kas naujo? 

Kas naujo?

Goldbergo mašinos panaudojimo patyriminiuose mokymuose pranašumai

2023-05-14Kas naujo?

Goldbergo mašina, taip pat žinoma kaip Rube Goldberg mašina, yra kompleksinė mokymosi priemonė, suprojektuota taip, kad iš pirmo žvilgsnio sudėtingą užduoti reikėtų atlikti paprastomis, kasdieninėmis priemonėmis. Ši veikla pavadinta amerikiečių karikatūristo Rube Goldberg vardu. Jis piešė humoristinius piešinius - diagramas, vaizduojančias kinetinės energijos perdavimą mechaninėmis priemonėmis. Goldbergo mašinos konstravimas komandoje apima keletą pagrindinių etapų:

  1. Tikslo formulavimas, t. y. paprastos ir įgyvendinamos užduoties atlikimas, pavyzdžiui įjungti šviesos jungiklį, susprogdinti balioną, įpilti vandens į stiklinę ir pan.
  2. Koncepcija ir dizainas: mokymų dalyvius suskirstome į mažesnes komandas, nustatome tarpines grandis ir Goldbergo mašinos eiliškumą. Kiekvieno etapo pabaiga turi sukelti kitą grandinės reakcijos dalį, tokiu būdu perduodant „estafetę“ link bendro tikslo.
  3. Medžiagų ir detalių pasirinkimas. Goldbergo mašinai konstruoti naudojami įvairūs objektai ir medžiagos: lentos, grandinės vamzdžiai, buities prietaisai, sporto inventorius, kamuoliukai, kuoliukai, popierius, medvarščiai, buteliai, balionai, žaisliniai automobiliai ir kt. Mokymų dalyviai turi savo įrankių rinkinį ir gali naudoti bet kokias medžiagas, suteiktas žaidime.
  4. Montavimo planavimas. Goldbergo mašinos konstravime ypatinga svarba suteikiama komandiniam darbui. Net ir sėkmingai pastačius savo užduoties ruožą, nėra garantijų, kad visa Goldbergo mašina suveiks tinkamai. Tas pats mus lydi ir kasdieniniame darbe versle ar viešojo sektoriaus organizacijose – gerai atliktas vieno skyriaus darbas nebūtinai tampa bendro rezultato sėkme. Būtent dėl šių priežasčių Goldbergo mašiną statančių komandų tikslas – labai atidžiai ir geranoriškai derintis lūkesčius su prieš tai esančia ir po jos esančia komanda. Būtina glaudžiai įvertinti ir susitarti dėl komponentų Goldbergo mašinoje išdėstymo ir tvarkos. Testuojant Goldbergo mašiną svarbiais veiksniais tampa energijos srautas, judėjimo kryptis ir kiekvieno žingsnio laiko trukmė.
  5. Komponentų konstravimas. Goldbergo mašina – tai modulinis statinys komandose. Vienas grandinės ruožas jungiamas su kitu tol, kol starto komanda sujungiama su finišu (užduoties tikslu).
  6. Komponentų sujungimas. Šio etapo metu komandos turi sujungti komponentus, kad susidarytų nuolatinė grandinės reakcija. Tai gali apimti virvėmis, skersinėmis lentomis, svirtimis ir kitais mechanizmais, skirtais perduoti judėjimą ir energiją iš vieno komponento į kitą.
  7. Testavimas ir veiksmų atkartojimas. Norint sėkmingai iš bandyti visą Goldbergo mašiną kaip sistemą, ją būtina ištestuoti. Testavimo stadijoje identifikuojami įvairūs trūkumai trūkumus, laiko nesuderinamumas, sukonstruotų komponentų netinkamas funkcionavimas, paklaidos. Daugelį kartų testuojant daromi pakeitimai ir modifikacijos, kad būtų užtikrintas sklandus veikimas. Akivaizdu, kad tą patį darome ir savo darbe. Siekiame kokybiško modelio (sistemos) testuodami ir eliminuodami trūkumus.
  8. Dokumentacija ir pristatymas. Norint, kad Goldbergo mašina taptų įrankiu mokymuisi (ypač tinka mokykloms, darželiams, universitetams), galima sukurkite diagramas, vaizdo įrašus ar paaiškinimus, kurie iliustruotų Goldbergo mašinos dizainą ir funkcionalumą. Šią dokumentaciją galima naudoti edukaciniais tikslais arba pasidalinti mašinos sudėtingumu ir kūrybiškumu su kitais. Be abejo, jais galima paaiškinti ir inžinerinius sprendimus, matematikos ar fizikos dėsnius.
  9. Paleidimas. Galutinė Goldbergo mašinos konstravimo stadija yra jos paleidimas. Labai rekomenduojama šią veiklą įsirašyti video formatu, taip pat įamžinti nuotraukose. Rezultatai – tai puikus įrankis socialinei komunikacijai, įmonės ar organizacijos vidinės komunikacijos žinutėms.

 

Taip, Goldbergo mašinos konstravimas reikalauja kantrybės, kūrybingumo ir problemų sprendimo gebėjimų. Svarbu būti pasiruošusiems netikėtiems iššūkiams ir visą laiką mėgautis procesu, kurio metu statote ir naudojate mašiną. Tai puikus komandinis renginys ir patyriminių mokymų pavyzdys.

Norėdami aptarti galimybes užsisakyti Goldbergo mašinos konstravimą susisiekite su TALENTŲ NAMAI partneriu Justu Gavėnu: +37068537666 arba justas@talentunamai.lt