Kas naujo? 

Kas naujo?

Kokie mokymai efektyviausi?

2023-07-13Kas naujo?

Mokymosi piramidė (angl. the Learning Pyramid) - tai modelis, kuris iliustruoja, kaip skirtingi mokymosi ir mokymo metodai veikia mūsų galimybę ilguoju laikotarpiu įsisavinti informaciją. Ji siūlo, kad mes geriau įsimename informaciją, kai aktyviai dalyvaujame mokymosi procese. Aktyvus mokymosi procesas – tai patyriminiai mokymai (angl. experiential training). Štai paprastas paaiškinimas, kaip mus veikia skirtingi mokymosi metodai.

Įsivaizduokite, kad mokotės naują kalbą, sakykime, ispanų. Pritaikykime Mokymosi piramidę skirtingiems ispanų kalbos mokymosi būdams.

  • Paskaita / pristatymas (5% įsisavinimas). Jei kažkas jums paskaito ar pristato informaciją apie ispanų kalbos gramatikos taisykles valandą, tikriausiai įsisąmoninsite tik apie 5% tos informacijos. Jūs daugiausia tiesiog pasyviai klausotės be didelės sąveikos, jūsų įsitraukimas itin žemas ir mokymų likutinė vertė - abejotina.
  • Skaitymas (10% įsisavinimas). Jei skaitote ispanų kalbos vadovėlį ar gramatikos vadovą, galbūt įsisavinote apie 10% informacijos. Skaitymas yra šiek tiek aktyvesnis nei klausymasis, tačiau jūs vis dar nesate labai įsitraukę. Aišku, sužinote naujų žodžių, tačiau praktikai kasdieniniame gyvenime tai suteikia mažai naudos.
  • Garso ir vaizdo medžiaga (20% įsisavinimas). Žiūrėdami vaizdo įrašus ar klausydamiesi garso įrašų su ispanų kalbos pokalbiais ar pamokomis, galite įsiminti apie 20% to, ką išgirdote ar pamatėte. Regėjimas ir girdėjimas gerina sąveikos lygį, tačiau tai vis dar yra tik pasyvi mokymosi priemonė.
  • Demonstracija / prezentacija (30% įsisavinimas). Jei matote, kaip kas nors demonstruoja, kaip užmegzti pokalbį ispanų kalba ir praktikuojate pagrindines frazes, galbūt įsisavinote apie 30% informacijos. Demonstracijos apima vizualinius ir praktinius elementus, padedančius susieti informaciją.
  • Diskusija (50% įsisavinimas). Dalyvavimas diskusijose su kitais ispanų kalba, praktikuojant dialogus ir užduodant klausimus, galima įsisavinti iki 50% informacijos. Kalbėjimas ir sąveika su kitais didina jūsų įsitraukimą ir supratimą.
  • Praktika per veiksmą (75% įsisavinimas). Jei iš tikrųjų pradedate kalbėti ispanų kalba, praktikuodami sakinius ir vykdami realius pokalbius, jūsų įsisavinimas gali padidėti iki apie 75%. Aktyvi praktika sustiprina jūsų mokymąsi ir atmintį. Kartais šią veiklą vadiname mokymasis darant (angl. learning by doing).
  • Kitų mokymas (90% įsisavinimas). Efektyviausias metodas, pagal Mokymosi piramidę, yra kitų mokymas. Kai mokote kitus tai, ką išmokstate ir pats, jūsų įsisavinimo greitis gali siekti net 90%. Mokymas reikalauja gerai suprasti temą ir aiškiai ją paaiškinti – tam reikia didelio pasiruošimo ir asmeninių pastangų.

Taigi, Mokymosi piramidė parodo, kad kuo aktyviau įsijungiate į mokymosi procesą - praktikuodami, diskutuodami ir mokydami kitus - tuo geriau ir patys ją įsiminsite ir suprasite ilguoju laikotarpiu.

TALENTŲ NAMAI jau beveik dešimtmetį organizuoja ir vykdo patyriminius mokymus. Vienas iš itin sėkmingų ir visiems patinkančių užsiėmimų yra Goldbergo mašinos konstravimas.  Raitojamės rankoves, einame į praktiką per veiksmą ir išsinešame bent 75% žinių ir informacijos įsisavinimą. Goldbergo mašinos konstravimas tai puiki komandinė veikla, tai patyriminių mokymų forma.

Planuojate komandos formavimo ar stiprinimo renginį? Lauke arba patalpose? O gal galvojate apie patyriminius mokymus? Susisiekite su TALENTŲ NAMAI partneriu Justu Gavėnu: +37068537666 arba justas@talentunamai.lt